Ciasny spokój

CIASNY SPOKÓJ – KOBIECE OPOWIADANIE CODZIENNOŚCI

Ciasny spokój - pocztówka online MAŁA

Zwyczajne historie z wybuchowym pierwiastkiem, który oświetla zakamarki codzienności i przykuwa uwagę do szczegółu – oto cecha wspólna utworów zebranych w tej książce. Ciasny spokój przedstawia wyimki z życia rodzinnego, przypadkowe sceny, przelotne wrażenia, rytmy dnia powszedniego, a także emocjonalne ekstazy, obrazy wojny i zauroczenia światem, widzianym oczami bohaterek, które niełatwo umieścić w jednym szeregu.

Zbiór ten to podróż w światy różnych kobiet. Znajdziemy tu prawdziwy kalejdoskop osobowości, począwszy od znudzonych mężatek i odrzuconych kochanek, przez przyjaciółki i absolwentki, na dorastających nastolatkach skończywszy. Choć ich historie niejednokrotnie dzielą dziesiątki lat, okoliczności, czy zmieniające się normy społeczne, łączy je coś znacznie silniejszego i niezmiennego: kobiece uczucia, potrzeby i pragnienia.

W tym tomie ich głosy rozbrzmiewają z nieskrępowaną swobodą, łącząc losy kobiet nadzwyczajnych w zwykłości.

Ciasny spokój – przygotowywany przez Wydawnictwo Maski – to zbiór opowiadań pisarek brytyjskich z pierwszej połowy dwudziestego wieku, który nie da czytelnikowi spokoju. Autorki zapomniane, niedoceniane, utwory spoza kanonu, teksty osobliwe, zajmujące tematem dziwnej codzienności – w tym zbiorze domagają się uwagi czytelników i czytelniczek starszych od siebie o ponad półwiecze. Opowiadania Mollie Panter-Downes, Katherine Mansfield, Dorothy Whipple, Margaret Bonham i innych reprezentują ważny, choć często niedoceniany fragment brytyjskiej literatury zeszłego stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *